Ankara Life

ankara-life Ankara’lı Holun Enerji’nin ulusal başarısı

Dünyanın enerji talebi artıyor. Mevcut yatırımlar ise yirmi sene içinde alarm verecek. Sadece ülkemizde 2020’ye kadar enerji krizinin yaşanmaması için 130 milyar dolarlık yeni yatırım yapılması şart. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Türkiye’nin enerji ihtiyacını ortaya koymak için gerçekleştirdiği çalışmaya göre Türkiye’nin önümüzdeki 12 yılda yaklaşık 55 gigawatt ek yeni yatırım yapılması gerek. Yani pazar sanıldığından da büyük.

Sektörün durumunu erken kavrayan büyük oyuncular, faaliyet gösterdikleri ve başarılı oldukları birçok alandan çıkmayı göze alarak bu işe girişiyor. Uluslararası gelişmelerin yanında ülke içindeki bu eğilim enerjiyi her zamankinde de stratejik hale getiriyor. Örneğin Sabancı, Koç, Zorlu, Enka, Akkök gibi devlerin hedefi sektörde önümüzdeki birkaç yıl içinde kapasitelerini katlayarak enerjiden en büyük payı almak. Yönetim Kurulu Başkanlığını Cemaleddin Rüştü Erel’in yaptığı Ankaralı Holun Enerji’nin de rotası da enerjiye çevrilmiş durumda.

Cemaleddin Rüştü Erel’i Ankara iş dünyası yakından tanıyor. O, farklı sektörlerle girdiği profesyonel arenada şimdi dünyanın lokomotif sektörlerinden biri olan enerji ve madencilikte Türkiye’nin yol haritasını belirleyen simaların arasında yer alıyor. Hidroelektrik Santrali ve demir madenciliği alanında faaliyet gösteren Erel, aynı zamanda Türkiye Genç İşadamları Yönetim Kurulu Üyesi. Cemaleddin Rüştü Erel’in enerji sektörüyle ilgili saptamaları çarpıcı. Erel Ankara Life dergisinin sorularını yanıtladı;

Nerelerde yatırımlarınız var?
Holun olarak elektrik enerjisi alanında imza attığımız önemli projeler olsa da madencilik alanında da hatırı sayılır seviyelerde yatırımlarımız var. Bingöl’de 30 milyon ton rezervli bir demir madenimiz var. Bununla beraber Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanmış 4 adet petrol arama ruhsatımız var.

Ülkemizde enerji sektörü ne durumda?

Türkiye’deki mevcut kurulu kapasite 40 gigawatt. Yani ihtiyaç dev boyutlarda. Ülkemiz 2020 yılına kadar enerjiye toplam 130 milyar dolar ayırmak zorunda. Bununla beraber ülkemizde hedef enerjide 25 bin megawatt’lık bir özel sektör yaratmak. Yani ülkemiz enerjide şantiyeye dönmek için gün sayıyor.

Enerji şirketleri bu sıralar ne yapıyor?

Hazırlık aşamasında eksiklerini kapatıp kendilerini güçlendiriyorlar. Çünkü ülkemiz 2020 yılına kadar enerjiye toplam 130 milyar dolar kaynak ayırmak zorunda. Yani pazar muazzam. Bu nedenle yerli ve yabancı birçok büyük şirket gözünü bu alana dikmiş durumda. Bu şirketler pazardan pay alabilmek için kendini sürekli geliştiriyor. Şirketlerin kendi içlerinde yaptıkları yatırımların ve aldıkları lisansların toplam karşılıkları milyon dolarlarla ifade ediliyor.

Enerjide odaklandığınız nokta nedir?

Bir tek bizim değil. Yerli ve yabancı rakiplerimizin de odağında, üretim ve dağıtım özelleştirmeleri var. Bunun yanı sıra, elektrik üretimi de fazlasıyla dikkate değer bir nokta. Ancak, bizim de dâhil olduğumuz ligdeki ulusal ve uluslararası şirketler büyük ölçüde elektriğe yoğunlaşmış durumda.

Enerjinin farklı alanlarında da faaliyet gösterebilecek kapasiteye sahipken neden özellikle elektriğe odaklandınız?
Bu aralar her ne kadar durgun bir seyir izlese de dünyada ve ülkemizde artan sanayi üretiminin olmazsa olmazı elektrik. Örneğin sadece 2007 senesinde tüketilen birincil enerji kaynaklarının üçte biri elektrik üretiminde kullanıldı. Bu rakam gün geçtikçe katlanarak artıyor. 2030’da ise bu kullanım oranının yüzde 40’ı aşmasını bekliyorum.

Elektrik enerjisi üretimi alanında kapasiteniz nedir?

157 megavat kurulu gücünde yatırıma hazır projeye sahibiz. Bu da yıllık yaklaşık olarak 500 milyon kilovat saat enerjiye tekabül ediyor.

Ülkemizde durum nedir?

Türkiye’nin elektrik tüketimi yaklaşık olarak yılda yüzde 8,5 civarında artıyor. Elektrik üretiminde hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklarının önemi daha da artacak. Zaten 4628 sayılı yasa akarsular özel sektörün kullanımına açıldı. Bu durum da sektörün önünü açtı. Çünkü bu akarsuların üzerinde hidroelektrik santralleri inşa edilecek. Biz de bazı inşaatlarımızı kendimiz bazılarını da yabancı ortaklarla gerçekleştiriyoruz.

Peki, sektörün bu denli yatırımcıyı kaldırması mümkün mü?

Hayır. Sadece rüzgâr sektörü için 88 bin megawatt’lık lisans başvurusu yapıldı. Her başvuranın lisans alması imkânsız. Bu nedenle sektör, kendi elemesini kendi yapacak

Enerjide Çok Daha Büyük İşler Çıkarabiliriz

Ankara’nın en saygın şirketlerinden Holun Enerji, elektrik enerjisi üreticiliği kimliğiyle ön plana çıkıyor. Şirketin 157 megavat kurulu gücünde yatırıma hazır projesi var. Bu rakamın yıllık elektrik enerjisi karşılığı 500 milyon kilovat saat. Sahip olduğu bu kapasiteyle Ankara’nın önde gelen yatırımcılarından olan şirket, bu gücüyle yetinmek niyetinde değil. Şirketin patronu Cemaleddin Rüştü Erel, yeni yatırımlarıyla ilgili şöyle konuşuyor: “Hem biz, hem de sektörde faaliyet gösteren belli bir büyüklüğün üzerindeki şirketler daha da büyük işler çıkarabiliriz. Ancak bürokratik işlemlerin uzun sürmesi yatırımcıyı kaçırıyor.”

Holun’un hedefinde yeni projeler var mı?
Arge çalışmalarımızın sonuçlanmasıyla birlikte orta vadede güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve hidroelektrik santral enerjisi alanında türbin jeneratör, rüzgâr türbini ve güneş panelleri üretimine yönelebiliriz. Bunun yanı sıra küçük ve orta çaplı doğalgaz çevrim santralleri projelerimiz de var.

Nükleer enerji hakkında ne düşünüyorsunuz?
Kesinlikle çevreciyim ama bir de hayat gerçekleri var. Ülkemizin ve dünyanın enerjiye ihtiyacı var ve enerji hayati bir ihtiyaçtır. Bu gerçeği göz ardı etmenin hiçbir anlamı yok. Ama tabii ki olası çevresel risklere karşı önlem alınmalı. Dünyada bunun onlarca örneği var. Bir tarafta nükleer santral enerji üretirken diğer yanda insanlar yaşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: