Geniş Görüş Açısı

imgresize1 Jack Zarnett teknoloji dünyasından haberler:

Yeni Bosch radar sensörü ile otomobillere daha geniş görüş açısı


Bosch, yeni üçüncü nesil uzun menzilli radar sensörü LRR3 ile, birçok   güvenlik ve sürücü destek sisteminde “hissedici” görevini üstleniyor.

Bosch uzun menzilli radar sensörlerinin yeni nesli, tüm önemli parametreler açısından daha iyi sonuçlar veriyor. Bu da, radar sensörüne dayalı güvenlik ve destek işlevlerinin kapsamının genişletilebilmesine olanak tanıyor.

Yeni teknolojiler sayesinde etkin maliyetli üretilebilen sensörler, güvenlik teknolojilerinin daha uygun bir fiyatla sunulmasına olanak sağlıyor. Böylelikle radar sensörleri otomobil üreticilerine yeni uygulamalar geliştirme olanağı tanıyor ve artık lüks otomobillere has bir teknoloji olmaktan çıkıyor. Sensör orta sınıf araçlar için de uygun oluyor. Yeni sensörler aynı zamanda ticari taşıtlardaki çetin koşullara da dayanabilecek kadar sağlam.

Geniş algılama açısı ile daha fazla güvenlik
Bosch LRR3 radar sensörü, bir önceki LRR2 modelinden büyük ölçüde daha verimli. Bugüne dek 2 ila 200 metre arasında kalan algılama aralığı, artık 0.5 ila 250 metre arasında uzanıyor. Algılayıcının 30 derecelik ışın açısı eski modelin iki katı kadar.

Yeni radar sensörleri, yüksek düzeyde saptama güvenilirliği ve sinyallerin değerlendirilmesi esnasında parazite karşı korunma sağlıyor. Diğer taraftan, sensör, hiç hareketli parça kullanmaksızın geniş bir algılama aralığına sahip. Dolayısıyla, sensör güvenilir bir şekilde ve aşınmaksızın çalışıyor ki; bu da, ticari taşıtlarda kullanım açısından optimum koşulları oluşturuyor. LRR3, eş zamanlı olarak hem taşıtları, hem de duran nesneleri olmak üzere 32 nesneyi algılıyor; Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) veya Prediktif Güvenlik Sistemleri (PSS) ile ilintilerine göre sınıflandırabiliyor ve buna uygun biçimde tepki verebiliyor. Üstelik bunu, mesafe, hız ve nesnelerle açılar bakımından büyük bir hassasiyetle yapıyor.

Bosch, dünyada radarının ön ucunda silikon-germanyum teknolojisi kullanan ilk sistem üreticisi. Bu sayede, büyük üretim hacimlerinde bile üstün sensör kalitesi sağlanabiliyor. Öte yandan, bu teknoloji maliyet avantajları da getiriyor. Teknoloji, yeni uygulamaların önünü açıyor ve yüksek miktarlarda üretim yapabilmek için uygun koşulları hazırlıyor.

LRR3 uzun menzilli radar sensörün seri üretimine 2009 yılında geçilmesi planlanıyor. Bosch mühendisleri, sensörün kullanım alanını genişletecek başka projeler üzerinde de çalışıyor. Bunlardan biri, Bosch’un Prediktif Acil Frenleme Sistemi için bir teknik çözüm. Bu çözümde, mühendisler, arkadan çarpma riskini saptamak ve ESP® Elektronik Stabilite Programı vasıtasıyla güvenli, otomatik bir acil fren süreci başlatmak suretiyle kazanın yol açacağı sonuçları en aza indirgemek üzere, LRR3 değerlendirme sinyallerini bir video kameradan alınan sinyallerle birleştiriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: