İki Nokta

ekonometri İki nokta arasındaki en tatlı site zirveyi zorluyor

Ülkenin en çok okunan iş, ekonomi ve politika yayınlarından Ekonometri dergisi Şubat 2009 sayısında da Türkiye’nin en saygın şirketlerinin ve profesyonellerinin haberlerini yayınlamaya devam ediyor. Derginin son sayısındaki konuklarından biri de Rizeli işadamı Reyhan Hacıosmanoğlu ve şirketi Liva Pastaneleri.

Türkiye’de profesyonel dünyanın süvarilerin tamamına yakını KOBİ ve aile şirketi. Ankara’da “pastanecilik” denilince akla ilk gelen Liva da öyle. Ama bir farkla; Rizeli Hacıosmanoğlu kardeşler idaresindeki Liva’lar, aynı isimde lakin farklı şirketlerle yaşamını söylüyor. Her biri kendi alanında kurumsallaşmış olan Liva’lar, adının sorumluluğunun farkında sanki hepsi tek bir şirketmiş gibi hareket ediyor.

Ekonometri dergisinin müdavim okurları iyi bilir; dergi olarak her sayımızda sıfırdan başlayıp alanında marka olmuş şirketlere mikrofon tutar, başarı öykülerini okurlarımızla paylaşırız. Bu sefer Liva Pastaneler zincirinin en çok tercih edilen şubesi olan Ankara Bahçelievlerdeki Liva’nın patronu Reyhan Hacıosmanoğlu’nun kapısını çaldık. Ama önce Liva’yı bir tanıyalım;

Liva’nın kuruluşu 1993’lere kadar uzanıyor. Birinci kuşak ve kurucu Cumali Hacıosmanoğlu, unlu mamuller ve ekmek imalatına girmiş. Böylece Liva’nın temellerini atmış. Ardından zincir bütün Ankara’ya yayılmış. Müdavimleri olan Bahçelievler Liva’nın en çok tanınan ve Ankara Genç İşadamları Derneği’nin sözü geçen üyelerinden Reyhan Hacıosmanoğlu, Cumali Hacıosmanoğlu’nun ilkelerinden, disiplininden ve iş ahlakından ödün vermeden 36 seneden beri Türk iş dünyasına hizmet vermekten büyük gurur duyduğunu söylüyor. Bu ilkeleri ailenin dördüncü kuşağı olan çocuklarına da aktaran Hacıosmanoğlu Ekonometri dergisinin sorularını yanıtladı;

Liva’nın sırrı nedir?

Aslında sırrımız adımızın anlamında saklı. Liva, Karadeniz’de dağlarda oluşan karı, havalar ısınmaya başlayınca esmeye başlayıp eriten ılık rüzgâra denilir. Livaların başarısındaki asıl sır, tamamen insan ilişkilerindeki başarımız ve ürünlerimizin kalitesi. Misafirimizin kapıdan içeri ilk adımını atmasıyla evindeki sıcaklığı kesinlikle buluyor. Çalışanlarımızın kurduğu yakın ilişki bir süre sonra profesyonel samimiyete dönüyor ve insanlar “pastaneye gitmek” yerine “Liva’ya gitmek” terimini kullanıyor.

Sizin için hangisi daha önemli; müşteri ilişkilerindeki başarı mı ürünlerinizin kalitesi mi?

Bu iki değer bizim işimizin olmazsa olmaz iki öz kardeşidir. Siz hiç çocuklarınız arasında bir seçim yapabilir misiniz; işte bu da öyle bir şey. Kalite ve insan ilişkisinden biri bile eksik olursa müşteri kaybedersiniz. Yalnız ticari değil, hayatın her aşamasında da bu böyledir.

Liva ile başkenti fethettiniz; ufukta yeni proje var mı?

Evet, Ankara’nın turizm bölgelerinden Hacettepe’de aldığımız tarihi bir Ankara köşkünü çok yakında başkentlilere kazandıracağız. Ankaralılar burada hem Liva kalitesini hem de tarihi Ankara günlerini yaşayacaklar. Öte yandan yeni Mocaco Caffee ile kahve dünyasının seçkin ürünlerini ilk defa Ankaralılarla buluşturduk. Dünyanın en çok tercih edilen kahve ve bistro ürünlerini canlı müzik eşliğinde birlikte sunuyoruz. Tabii Liva’dan gelen geleneklerimizden taviz vermeden. Şehrin sosyal yaşamında önemli bir noktadayız. Zaten Mocaco ile çok yakında diğer semtlerde de şubeleşmeye gideceğiz.

Franchise tarzında bir açılım mı olacak yoksa kendi alt şubeniz mi olacak?

İki yönlü de düşünüyoruz. Liva’da hiç franchise vermedik. Liva büyük bir isim, franchisenin kalite devamlılığı konusunda riskleri var. Mocaco’da alanında önde gelen markalardan. Tüm bunları düşününce franchiseye mesafeli duruyorum. Çocuklarım yetişiyor. Onlar Hacıosmanoğlu ailesinin dördüncü kuşak temsilcileri. Genç ve dinamikler. Yeni şubeler konusunda da hevesliler.

Hacettepe Liva hakkında bilgi verir misiniz?

Hacettepe Liva’da Anadolu’nun unutulan lezzetlerini halkımıza yeniden hatırlatıyoruz. Hem de başkentin en eski yerleşim yerlerinden Hacettepe mahallesindeki restorasyonu yeni tamamlanmış tarihi Ankara köşkünde. Buradaki mönümüzde Anadolu mutfağının en önemli yemeklerini ve unutulmuş tarihi lezzetleri bulabileceksiniz. Tabiî ki Livaların geleneksel sıcaklığından ve kalitesinden geri kalmadan.

Mocaco sizi en çok heyecanlandıran yeni yatırımlarınızdan biri. Benzerlerinden farkı nedir?

En büyük farkımız ürün ve hizmet kalitesindeki kalite. Bunun yanı sıra kahvelerimizin tamamı ‘gurme kahvesi’ olarak da nitelendirilen özel üretim kahveler. Bu alanda dünyanın en ünlü ve en seçkin kahvelerini Türkiye’ye getirdik ve kahve müdavimlerinin beğenisine sunduk. Ankara’da bu alanda tek, Türkiye’de ise sayılıyız. Özellikle özel aromalı kahvelerimizde iddialıyız.

Türkiye’de patron babaların çocuklarına yetki devri zor oluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Aile şirketlerinde bireylerinin yeni kuşaklara yetki devri kuşkusuz zor bir süreç. Eninde sonunda patron baba ya da anne yetkilerini yeni kuşaklara verecek. Bence önemli olan bu aşamadan önceki süreç. Aile şirketinin liderinin eğer yapının kendisinden sonra da sürmesini istiyorsa, geçmişte geleceği görmesi şart. Yani çocuklarını yetiştirmesi gerekiyor. Ben de bunu yaptım. Kızım Gamze İstanbul Arel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü öğrencisi. Oğlum Mert ise TED’de okuyor. Çocuklarım okuldan arta kalan zamanlarında Bahçelievler Liva ve yeni yatırımımız olan Mocaco’da işi öğreniyorlar. Açıkçası son derecede de istekliler. Hal böyle olunca da zamanı geldiğimde koltuğumu onlara verirken gözüm arkada kalmayacak.

Profesyonel dünyaya olan bakış açılarınızda bir herhangi bir farklılık var mı?

Liva Pastaneler zincirinin en önemli değerlerinden biri de geniş görüşlülük ve yenilikçiliğe olan ılımlı yaklaşımı. Bizler, değişen toplumun değişen beklentilerini çabuk görüp uygulayabilen insanlarız. Yeni yaklaşımların da gençlerden çıkacağını biliyoruz. Bu nedenle Liva anayasasının değiştirilemeyen kalite, insan ilişkileri ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi değiştirilemeyip geliştirilebilen tüm yaklaşımları olumlu karşılarız. Bu nedenle Gamze ve Mert’in şirketin yönetimine geçmesi beni kaygılandırmaktan öte heyecanlandırıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: